Kategorie blog

Co to jest i jak działa tachometr?

Co to jest i jak działa tachometr?

 

Czym jest tachometr?

Tachometr, inaczej nazywany jako tachymetr, jest dodatkowym narzędziem, którym można dokonać dokładny pomiar prędkości, z jaką porusza się człowiek. Takie rozwiązanie jest przydatne dla osób, które często wykonują aktywności fizyczne. Ten element pozwala nam na określenie wielkości godzinowej produkcji, czyli liczby jednostek produktów, które zostały stworzone w czasie godziny. Tachometr ma także dużą wartość kolekcjonerską, która będzie doceniana przez fanów klasycznych zegarków, głównie ze względu na duże powiązania z historią oraz tradycją zegarmistrzostwa. Jest to dodatek, który ma budowę podziałki na pierścieniu okalającym tarczę lub kopertę czasomierza.

Każdy element ma gdzieś swój początek

W tym miejscu warto przybliżyć historię tego urządzenia. Wiek XIX odznaczał się m.in. wybuchem rewolucji przemysłowej. To właśnie w tym okresie rozwój tego odłamu gospodarki był tak dynamiczny, że stworzenie prostego oraz szybkiego pomiaru skali produkcji było rzeczą konieczną. Tak oto powstał tachometr, który w tamtym czasie był używany do pomiaru tempa pracy osób pracujących na liniach montażowych. Wykorzystanie zegarków kieszonkowych ułatwiło kompilację obu urządzeń, ponieważ to właśnie w nich montowano chronografy wraz ze skalą tachometryczną. Początek XX wieku urozmaicił nieco zastosowanie tachometru, który zaczął służyć do pomiaru prędkości w środków transportu. Lata 30. oraz 40. XX wieku rozpowszechniły zegarki z tachometrami. Głównie osoby będące w wojsku używały tego typu czasomierza. Natomiast w obecnie, tachometrem określamy dodatek, który umożliwia nam zmierzenie średniej prędkości na odcinku jednego kilometra lub mili.

W jaki sposób korzystać z tachometru?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obsługa takiej funkcji jest skomplikowana. W praktyce jest to prosta czynność do wykonania. Trzeba pamiętać o tym, żeby przed pomiarem upewnić się, że sekundowa wskazówka chronografu znajduje się na godzinie 12 (tzw. pozycja spoczynku). Odległość jaką mierzy tachometr to 1000 metrów. Kiedy obiekt wystartuje z punktu A, należy włączyć chronograf. Natomiast po dotarciu do punktu B (czyli do mety), należy zatrzymać pomiar. Urządzenie określi nam ilość potrzebnych sekund do pokonania dystansu 1 kilometra, a tachometr wskaże nam średnią prędkość obiektu przemieszczającego się na tym odcinku. Jeśli chcemy zmierzyć średnią prędkość na innym dystansie niż 1000 metrów, będą do tego potrzebne dodatkowe obliczenia.

Przykładowo, jeśli przy pomiarze otrzymamy 40 sekund (czyli 90 km/h), to chcąc otrzymać średnią prędkość z odcinka 500 metrów, należy wartość 90 podzielić przez 2 (ponieważ jest to połowa dystansu). Warto również rozwinąć wątek innej funkcji tachometru, jaką jest obliczanie godziny produkcyjnej. Sekundnik w tym wypadku pokazuje średnią prędkość produkcji na godzinę. Tutaj sprawa wygląda podobnie, jak przy poprzednim pomiarze. Przy rozpoczęciu produkcji uruchamiamy chronograf, a przy jej zakończeniu zatrzymujemy go. Jak możemy zauważyć, sama czynność nie należy do najtrudniejszych, a sam odczyt informacji jest prosty.

Czy warto kupić czasomierz z tą funkcją?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Jest to przydatny dodatek, który ma swoje zastosowanie dla wszystkich osób wykonujących aktywności fizyczne, dla przykładu: kolarstwo, bieganie czy pływanie. Ten element może być też wykorzystany jako analogiczny krokomierz lub przy procesach produkcyjnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl