Kategorie blog

Chronograf a chronometr - różnice

Chronograf a chronometr - różnice

Zegarki ręczne posiadają różnego rodzaju funkcje, które usprawniają ich działanie lub powodują, że stają się bardziej funkcjonalne. Zróżnicowana budowa w zależności od posiadanych dodatków czy certyfikatów podwyższa ich wartość. Chronometr i chronograf są określeniem szczególnych cech zegarków. Mimo że oba pojęcia mają podobną nazwę, ich znaczenie jest całkowicie różne. Ich zbliżone nazewnictwo jest mylące, zwłaszcza dla początkujących właścicieli zegarków. Co to jest chronometr? Czym jest chronograf w zegarku?

Chronometr i chronograf - co je różni?

Chronometr i chronograf to dwa zupełnie inne mechanizmy, które wzbogacają zegarek. Mimo różnego zastosowania mogą być obecne jednocześnie w modelu, a ich działania nie wykluczają się. Chronograf w zegarku pełni rolę stopera. Jego działanie pozwala odmierzać czas z dokładnością do setnych sekundy. Po umieszczeniu go na tarczy można znaleźć osobne wskaźniki, które monitorują manualne odliczanie stopera. Natomiast chronometr w zegarku czyni go jednym z najdokładniejszych czasomierzy na rynku. Zawiera bardzo dokładny mechanizm, którego posiadanie jest poświadczone odpowiednim certyfikatem, określanym symbolem COCS. Taką technologię wykorzystują cenione marki. Jeśli planujesz zakup zegarka wysokiej jakości, który będzie wzbogacony o dodatkowe funkcje, sprawdź ofertę naszego sklepu.

Chronometr - poznaj jego działanie

Chronometr jest odznaczeniem, które określa precyzyjność mechanizmu zegarka. Jego wydawaniem zajmuje się specjalistyczny, szwajcarski instytut. Każdy model jest najpierw poddawany różnego rodzaju testom laboratoryjnym, które wystawiają go na działanie różnych warunków atmosferycznych oraz skrajnych temperatur. Otrzymanie certyfikatu jest jednoznaczne z uznaniem wysokiej jakości produktu, zarówno dokładności, niezawodności i wytrzymałości. Najczęściej przyznawane są szwajcarskim markom. Każdy model zegarka, który stara się o otrzymanie tego wyróżnienia, musi przejść kilkudniowe testy. Chronometr w zegarku zostaje potwierdzony po sprawdzeniu parametrów, takich jak:

  • częstotliwość średniej zmiany chodu produktu w ciągu dnia,
  • określenie średniego całodziennego chodu zegarka,
  • określenie dziennej dokładności chodu,
  • różnicę wariacji chodu w pozycji poziomej oraz pionowej,
  • określenie różnicy pracy zegarka w różnych temperaturach,
  • określenie powtarzalności chodu modelu.

Po przyznaniu zegarku posiadanej funkcji chronometru każdy model otrzymuje unikatowy, niepowtarzalny numer, który nadaje organizacja. Sygnaturę można znaleźć na kopercie zegarka lub też na jego dekielku. Często dla podkreślenia prestiżu produkty, producenci dodają na tarczy grawer - Chronometer lub też Certified Chronometer. Do zakupu takiego modelu zegarka dołączone są specjalne dokumenty, które potwierdzają nadanie certyfikatu, a tym samym jego autentyczność.

Chronograf w zegarku - co warto wiedzieć?

Zegarek z chronografem swoim działaniem umożliwia dokładny pomiar czasu. Jego praca jest bardzo zbliżona do stopera, aczkolwiek wyróżnia go duża precyzja i mechanizm działania. Zatrzymanie oraz wyzerowanie licznika chronografu jest możliwe, dzięki skomplikowanej pracy kół zębatych, połączonych z niewielką dźwignią sprzęgniętą podczas odliczania odstępu czasu. Cały proces takiego pomiaru odbywa się ze stale działającym mechanizmem pracy czasomierza. Najprostsze modele posiadają jedną wskazówkę, która umożliwia pomiar upływu sekund od momentu uruchomienia stopera, poprzez naciśnięcie guzika. Natomiast nieco bardziej skomplikowany mechanizm chronografu posiada co najmniej dwie wskazówki, które poza sekundami odliczają dodatkowo minuty i godziny.

Ciekawe modele zegarków z chronografem dostępne są w ofercie naszego sklepu. Designerskie projekty połączone są z najwyższą starannością wykonania i precyzją mechanizmów. Zarówno wybrane zegarki męskie, jak i damskie posiadają chronograf, który czyni je bardzo funkcjonalnymi oraz dokładnym produktami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl