Kategorie blog

Jak działa mechanizm automatyczny w zegarku?

Jak działa mechanizm automatyczny w zegarku?

Mechanizm to zdecydowanie najważniejsza część zegarka, która decyduje o jego działaniu oraz jakości. Choć najczęściej jest on niewidoczny, nigdy nie można zapominać o jego istnieniu. Najczęściej to cena świadczy o tym, jaka technologia została zastosowana w środku. W tym przypadku warto przyjrzeć się, jak działa mechanizm automatyczny oraz kiedy w ogóle jest stosowany.

Czym jest mechanizm automatyczny w zegarku oraz jak go rozpoznać?

Zdaje się, że jest to najbardziej podstawowe pytanie, jakie w ogóle można zadać. Jeśli poznasz specyfikę pracy tego czasomierza, o wiele łatwiej ocenić Ci będzie jakość danego zegarka oraz to, co wyróżnia go na tle innych. Aby mieć pewność, że zastosowany został mechanizm automatyczny, wystarczy przyłożyć czasomierz do ucha. Czy słychać charakterystyczny, choć cichy szum? Jeśli tak, z całą pewnością mówić można o zegarku z automatycznym mechanizmem. Dodatkowo model ten posiada na tarczy sekundnik, który porusza się stałym, płynnym ruchem.

Czy naprawdę jest to automatyczny mechanizm w zegarku?

Kolejną kwestią jest to, jaki mechanizm został zastosowany w modelach, które uchodzą za automatyczne. W większości przypadków jest to technologia mechaniczna z automatycznym naciągiem. Chodzi bowiem o to, że mechanizmy zegarka poruszane są poprzez naciągniętą sprężynę. W przypadku wersji mechanicznej czynność ta wykonywana jest ręcznie, wariant automatyczny radzi sobie sam, wystarczy, że właściciel poruszy nadgarstkiem. Co jednak w przypadku, gdy zdejmie się zegarek z ręki? Czy oznacza to, że przestaje on działać, albo zmianom ulega godzina?

Nowoczesne zegarki automatyczne posiadają tak zwaną rezerwę chodu. Dzięki temu cały czas działają nawet wtedy, gdy ich właściciel zdejmie je z ręki. Słabsze modele są uruchomione do 40 godzin po zdjęciu z ręki. Te najlepsze i najnowsze osiągają nawet 80 godzin! Zwłaszcza szwajcarskie zegarki automatyczne, których twórcy cały czas wprowadzają liczne ulepszenia, działają niezawodnie. Producenci cały czas udoskonalają swoje wyroby dla najbardziej wymagających klientów, którzy są w stanie zainwestować niemałe pieniądze, aby zyskać dodatek swoich marzeń.

Krok po kroku, czyli jak dokładnie działa zegarek automatyczny

Wyjaśnione już zostało, czym różnią się zegarki mechaniczne od automatycznych, ale wciąż nie do końca jest jasne, jak taki model działa krok po kroku. Wszystkie czasomierze tego typu posiadają również specjalny rotor. Ten niewielki element pełni znaczącą rolę, bez niego trudno byłoby mówić o zegarku w pełni automatycznym. To właśnie on naciąga sprężynę i sprawia, że ustawia się ona samodzielnie, dzięki jedynie drobnym ruchom ręki. Nie jest jednak prawdą, że taki czasomierz będzie działał samoczynnie i nie potrzebuje żadnego wsparcia. Przede wszystkim mechanizm automatyczny wymaga przynajmniej okresowego poruszania, a już na pewno niepozostawienia go bez ruchu więcej niż na 40 godzin. Jeśli tak się stanie, wymagać on będzie dokładniejszego, ponownego nastawienia. Oprócz tego warto wiedzieć, że już sama budowa zegarka z mechanizmem automatycznym, jest o wiele bardziej skomplikowana niż modeli mechanicznych.

To właśnie z tego powodu zdarza się, iż są one większe, jakby masywniejsze niż klasyczne zegarki. Przypadną one do gustu fanom dużych i widocznych tarczy. Poza tym często dostać można warianty przeszklone. Wszystko po to, aby umożliwić oglądanie systemu, który jest bardzo atrakcyjny wizualnie dla wszystkich miłośników zegarków. Automatyczne czasomierze dostępne są na naszej stronie internetowej, różne warianty umożliwiają dopasowanie względem własnych potrzeb i preferencji. Wybierz model bardziej elegancki lub codzienny, albo przeciwnie sportowy. Na pewno sprawdzi się znakomicie niezależnie od stylizacji. Zegarki automatyczne cieszą się dużą popularnością, zawsze są modny i ponadczasowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl