Kategorie blog

Jak usunąć rysy z zegarka?

Jak usunąć rysy z zegarka?

Jak wypolerować rysy na zegarku?

Wyróżniamy dwa rodzaje czyszczenia – polerowanie szkła oraz polerowanie koperty i bransolety. Obie te czynności mają ten sam cel – usunięcie zanieczyszczeń i wszelkich rys, ale różnią się używanymi materiałami i technikami.

Warto pamiętać, że nie wszystkie zegarki da się wypolerować. Czasomierze, które są pokryte dodatkową powłoką (np. złocenie), nie mogą być poddane temu zabiegowi. Mogłoby to spowodować starcie dodatkowej warstwy, jeszcze bardziej pogarszając estetyczne walory przedmiotu.

Jak zlikwidować rysy na zegarku? W przypadku koperty i bransolety najbezpieczniej jest zlecić to zadanie zegarmistrzowi. Zabieg polerowania wymaga głębszej ingerencji w strukturę metalu, a robiąc to niewłaściwie, możemy zaburzyć symetrię i strukturę czasomierza.

Sprawa wygląda zgoła inaczej w kwestii polerowania szkła. W tym wypadku również istotny jest materiał, z którego owa powłoka została wykonana. W zależności od ceny stosować można szkło plastikowe, hesalitowe, mineralne bądź szafirowe. Dwa pierwsze są najmiększe, tak więc nadają się do samodzielnego polerowania. Dwa ostatnie tak jak w przypadku koperty i bransolety, najlepiej oddać w ręce zegarmistrza.

Czym wypolerować rysy na zegarku?

Polerując szkło hesalitowe, należy sięgnąć po pastę na rysy na zegarku – tzw. pastę polerską, która pomaga usuwać drobne zadrapania. W przypadku głębszych uszkodzeń świetnie sprawdzi się papier ścierny o numerze 3000. Jak zlikwidować za ich pomocą rysy na zegarku? Ważnym elementem polerowania jest nawilżenie szkiełka, a po użyciu papieru ściernego ponowne wypastowanie tak, aby jego powierzchnia została całkowicie wygładzona.

Czy warto polerować zegarek?

Czynność ta jest absolutnie kluczowa, jeśli chcesz, żeby Twój czasomierz był estetyczny i funkcjonalny. Po pierwsze, zarysowany zegarek w zależności od stopnia uszkodzeń jest albo niepraktyczny, albo wręcz bezużyteczny. Zanieczyszczenia i zadrapania skutecznie zasłaniają tarczę, trudno wówczas dostrzec wskazówki nawet z małej odległości. Po drugie, rysy i smugi rujnują atrakcyjny i elegancki wygląd, który jest kluczowy w przypadku czasomierzy. To tak, jakby jeździć zarysowanym Ferrari – całkiem imponujące, ale zamiast zachwytów i komplementów pojawiają się raczej uniesione brwi i kwaśne miny.

Dbaj o zegarek

Ustaliliśmy już, że polerowanie zegarka jest istotne. Nie oznacza to jednak, że im częściej, tym lepiej – wręcz przeciwnie, w wymarzonym scenariuszu taka czynność jest konieczna tylko raz na jakiś czas. Przede wszystkim, nie zostawiaj czasomierza w miejscu, w którym narażony jest na upadek z dużej wysokości, zalanie napojem czy inne nieprzyjemności. Warto również zdjąć go z nadgarstka wówczas, gdy nie jest nam przydatny, a jednocześnie może ulec zniszczeniu: mycie naczyń, uprawianie sportu, praca w ogródku i tym podobne. Dodatkowo możesz również zainwestować w miękki pokrowiec lub etui na czasomierz, zamiast wkładać go do szuflady czy zostawiać na biurku. Pamiętaj, że polerowanie rys jest ważnym działaniem służącym zachowaniu dobrego wyglądu zegarka, ale jest raczej ostatecznością. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zanieczyszczenia, smugi i rysy w ogóle się na nim nie pojawiły, a kiedy zdarzy się taki wypadek, dopiero wtedy sięgnąć po pastę polerską czy papier ścierny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl