Kategorie blog

Jak dobrać rozmiar koperty? Poradnik jak mierzyć kopertę

Jak dobrać rozmiar koperty? Poradnik jak mierzyć kopertę

Dziś kobiety nieco rzadziej noszą zegarki, za to zdecydowanie częściej widuje się je u mężczyzn, u których pełnią tak naprawdę swoją pierwotną funkcję, ale w odwrotnych proporcjach. Są więc praktycznymi narzędziami, które jednocześnie zdobią nadgarstek i stanowią element biżuterii, który dopełnia całość stylizacji.

Aby jednak zegarek spełniał dobrze obie te funkcje, musi mieć odpowiedni rozmiar. Przez lata technologicznych przemian zegarki raz malały, by następnie rosnąć. Dziś ich rozmiar zależy przede wszystkim od stylistyki oraz zastosowanych technologii, które mogą mieć wpływ na jego wielkość. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące szerokości koperty zegarka oraz odpowiemy na często zadawane pytanie, czyli jak dobrać rozmiar zegarka. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Koperta w zegarku –czym jest i do czego służy?

 

Zanim przejdziemy do odpowiadania na pytania, musimy przedstawić samą istotę koperty w zegarku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że koperta zegarka to jego obudowa. To w niej umieszcza się mechanizm wraz z tarczą i wskazówkami, a następnie przez specjalny otwór do mechanizmu wsuwa się wałek naciągu, za pomocą którego ustawiamy godzinę, a niekiedy służy on do sterowania jeszcze innymi funkcjami mechanizmu.

Koperta czasomierza może być wykonana z różnych materiałów, jednak do najczęściej stosowanych zalicza się stal nierdzewna o oznaczeniu stopu 316L. Jest to materiał trwały, dosyć odporny na zarysowania i korozję, dzięki czemu zegarek, którego koperta została wykonana właśnie z takiej stali, nie podda się zbyt szybko działaniu czasu i warunków zewnętrznych. Trwałość i odporność na wstrząsy mają tutaj ogromne znaczenie, ponieważ mechanizmy zegarkowe są dosyć delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego potrzebują one odpowiedniej ochrony. Z tego samego powodu w wielu zegarkach stosuje się niezwykle twarde szkła szafirowe.

Koperty mogą przyjmować też różne kształty i formy, jednak najczęściej spotykana jest klasyczna forma, a więc okrąg z „uszami” na dwóch końcach. Zazwyczaj na godzinie trzeciej znajduje się miejsce na koronkę, którą wkręca się na końcówkę wałka naciągu, aby zapewnić możliwość kontrolowania funkcji zegarka. W niektórych czasomierzach z bardziej złożonymi mechanizmami w okolicach godzin drugiej i czwartej znajdują się przyciski, tzw. pushery, którymi można np. uruchamiać i resetować pozycję chronografu, jeżeli czasomierz posiada taką opcję. Wracając jeszcze do wspomnianych uszu – znajdują się w nich niewielkie otwory, które służą do montażu teleskopów paska. Parametr, jakim jest szerokość przestrzeni między jednym uchem a drugim (np. 20 mm, 22 mm), jest wykorzystywany do określania szerokości paska zegarka.

 

Wymiary koperty zegarka –jak mierzyć?

 

Rozmiary czasomierzy określa się na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywana jest średnica koperty zegarka. Aby ją zmierzyć, najlepiej użyć suwmiarki, która da nam precyzyjny pomiar.

Żeby dowiedzieć się, jaki jest rozmiar naszego zegarka, wystarczy wymierzyć jego średnicę od jednej krawędzi do drugiej. W tym celu umieszczamy czasomierz w „zębach” suwmiarki w linii prostej, łapiąc za krawędzie delikatnie powyżej linii koronki. Uzyskujemy w ten sposób pomiar „bez koronki”. Aby sprawdzić rozmiar zegarka z koronką, należy delikatnie przesunąć suwmiarkę w dół tak, aby szczęki objęły też ten element. Zazwyczaj jest to różnica kilku milimetrów, co dla wielu osób może mieć znaczenie.

Ze względu na budowę większości zegarków, a więc umieszczenie koronki na godzinie trzeciej, niektóre osoby mogą mieć problem z poprawnym wymierzeniem średnicy. Aby sobie to ułatwić, wystarczy delikatnie obrócić zegarek, w taki sposób, aby linia prosta suwmiarki znajdowała się między godzinami drugą a ósmą. Wymiary będą identyczne jak w przypadku mierzenia od 3 do 9, jednak zdecydowanie łatwiej złapać kopertę czasomierza w tym miejscu.

Niektóre osoby zwracają też uwagę na rozmiar zegarka „od ucha do ucha” (z ang. lug to lugsize). Taki pomiar wykonujemy, rozkładając suwmiarkę w taki sposób, aby jej szczęki obejmowały końcówki uszu koperty po jej przeciwległych stronach, tj. na godzinie 12 i 6.

 

Skąd wiedzieć, jaki zegarek będzie odpowiedni?

 

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana. Aby dobrać odpowiedni rozmiar koperty do nadgarstka, wystarczy go zmierzyć przy pomocy np. miary krawieckiej. Znając jego obwód, możemy bez problemu dobrać najbardziej odpowiedni rozmiar koperty dla siebie lub kogoś bliskiego.

W przypadku czasomierzy męskich rozmiary przedstawiają się następująco: poniżej 34 mm – mały, 34 mm do 38 mm – średni, 39 mm – 42 mm – standard, 43 mm do 46 mm – XL/Oversize i powyżej 47 mm – XXL. Wśród najczęściej spotykanych męskich czasomierzy najpopularniejsze są rozmiary od 37 mm do 43 mm. Zazwyczaj w tym przedziale każdy mężczyzna znajdzie coś dla siebie.

W przypadku zegarków damskich dostępne są następujące wymiary: poniżej 23mm – mały, 24 do 25 mm – średni, 25,5 –30 mm – standard, powyżej 30 mm – duże.

Podane ramy rozmiarowe są oczywiście orientacyjne, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby mężczyzna nosił odpowiednio dobrany zegarek 30 mm, a kobieta 40 mm.

Poza samą średnicą zegarka istotna jest także grubość koperty. Zazwyczaj czasomierze mechaniczne są grubsze od tych z mechanizmem kwarcowym, ponieważ standardowy naciąg jest po prostu większy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl